arrow PL

Masz pytanie? Zadzwoń

+48 785 170 545

Technologia szkieletowa

Technologia szkieletowa, tak niedoceniana w naszym kraju, dotarła do nas ze Skandynawii - miejsca o znacznie bardziej surowym klimacie. Mieszkańcy tych regionów cenią ten typ budownictwa przede wszystkim za trwałość, energooszczędność i ekologiczność. Wbrew wszelkim utartym przekonaniom charakteryzuje się on bardzo wysokim poziomem jakości, o którego zachowanie dbają restrykcyjne normy, które muszą zostać spełnione przez stawiane tam budynki. Wymaga to wiedzy, dokładności i doświadczenia. Wiemy o tym najlepiej, ponieważ działamy na tym rynku już od 2012 roku. Naszą misją jest wprowadzenie i spopularyzowanie tej technologii w naszym kraju z zachowaniem najwyższego poziomu wykonania. Jedyną bowiem przyczyną wszelkich wad związanych z tym typem budownictwa jest brak doświadczenia i niedokładność wykonawców. Dobrze wykonany budynek szkieletowy charakteryzują znikome straty cieplne. Istnieje również możliwość dostosowania go do standardu pasywnego. Konstrukcję można budować o każdej porze roku, a czas potrzebny na jej realizację wynosi maksymalnie 3 miesiące. Nie są to jednak jedyne zalety omawianej technologii - wszystkie podsumowaliśmy dla Was poniżej w czytelnej i przejrzystej formie.

 

Drewno konstrukcyjne najwyższej jakości

Drewno konstrukcyjne najwyższej jakości

Głównym budulcem szkieletu budynku jest drewno konstrukcyjne czterostronnie strugane z certyfikatem jakości o odpowiedniej klasie wytrzymałości (min. C20). Belki konstrukcyjne mają grubość 45 mm, są od siebie oddalone o 600 mm. W przypadku otworów okiennych odległość ta również jest utrzymana. Konstrukcję od góry zwieńcza regiel wzmacniający (Hammarband) oraz belka górna, na dole zaś belka dolna. Pomiędzy łączeniami ścian umieszcza się warstwę izolacji.

 

Wznoszenie budynku może odbywać się bezpośrednio na placu budowy lub jego elementy mogą zostać wcześniej sprefabrykowane, co znacznie skraca czas budowy. Wówczas montaż na przygotowanej wcześniej płycie betonowej zajmuje około tygodnia.

Przekrój ściany budynku

Przekrój ściany budynku

Podstawowym elementem konstrukcyjnym jest ściana zbudowana z kilku naprzemiennie ułożonych warstw. Jednym z najważniejszych elementów od wewnątrz budynku jest membrana paroizolacyjna, która stanowi jego uszczelnienie. Wszystkie łączenia, pęknięcia i otwory powinny być nią szczelnie oklejone, gdyż to ona zapobiega przenikaniu zimna w punktach newralgicznych. Po zamontowaniu folii możliwe jest przeprowadzenie znanego ze Skandynawii testu szczelności budynku polegającego na podniesieniu ciśnienia wewnątrz specjalnymi dmuchawami i jego obserwacji za pomocą kamer termowizyjnych. Prawidłowo zainstalowana membrana zapobiega  przedewszystkim przedostawania się pary wodnej z budynku do ścian/konstrukcji oraz dodatkowemu uciekaniu ciepła z budynku zimą oraz dostawania się gorąca latem z zewnątrz.

 

Kolejnym istotnym detalem jest w przypadku wykorzystania panelu elewacyjnego jest stworzenie tzw. kanału wentylacyjnego pomiędzy nim, a konstrukcją główną budynku. Pełni on funkcję osuszania oraz odprowadzania wilgoci z izolacji termincznej. W przypadku chęci wykonaniu budynku tynkowanego, nalżey zastosować odpowiednią izolację zawnętrzną, np. wełnę drzewną i tynki oraz farby SILIKATOWE (nie akrylowe). Jest to warunek konieczny,aby zachować dyfuzyjność ścian, to znaczy umożliwić parze wodnej wydostanie się ze ścian na zewnątrz konstrukcji.

 

W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienki, na płyty kartonowo-gipsowe nakładana jest hydroizolacja przypominająca tapetę na całej powierzchni podłóg i ścian, zaś w przypadku toalet, czy pralni na podłogę wraz z 15-centymetrową opaską.

Atuty konstrukcji szkieletowej

Szybka realizacja
Szybka realizacja

Budowa domu trwa zwykle nie więcej niż 3 miesiące, czas ten może zostać jeszcze skrócony w przypadku wcześniejszej prefabrykacji konstrukcji.

Stosunek jakości do ceny
Stosunek jakości do ceny

Koszt wzniesienia budynku jest znacznie niższy w stosunku do tradycyjnej technologii murowanej.

Niskie straty cieplne
Niskie straty cieplne

Znikome straty cieplne zmniejszają koszty ogrzewania i klimatyzacji.

Wysoka wytrzymałość
Wysoka wytrzymałość

Zastosowanie trwałych materiałów oraz jakość ich montażu gwarantują wytrzymałość potwierdzoną przez wymagających klientów ze Skandynawii.

Lekka konstrukcja
Lekka konstrukcja

Lekkość kontrukcji ogranicza wymagania podłoża.

Stabilność i trwałość
Stabilność i trwałość

Montaż domu odbywa się głównej na płycie fundamentowej, przenosząc ciężar równomiernie na grunt.

Budowa przez cały rok
Budowa przez cały rok

Budowę domu można rozpocząć o dowolnej porze roku, również zimą.

Wysoka ogniotrwałość
Wysoka ogniotrwałość

Wysoką ogniotrwałość zapewniają wykorzystane do konstrukcji budynku materiały, do których należy przede wszystkim drewno konstrukcyjne czterostronnie strugane z zaokrąglonymi rogami.

Wysokie parametry akustyczne
Wysokie parametry akustyczne

Konstrukcja w 80% składa się z materiałów izolacyjnych, w kilku naprzemiennie ułożonych warstwach.

Możliwość przystosowania budynku do standardu pasywnego
Możliwość przystosowania budynku do standardu pasywnego

Budynek pasywny powinien być szczelny oraz wyposażony w system wentylacji mechanicznej  z rekuperacją, a także system ogrzewania wykorzystujący energię odnawialną.

Łatwość przebudowy i modernizacji
Łatwość przebudowy i modernizacji

Jest to szczególnie ważny atut jeśli planujemy najpierw wybudować dom mały, a następnie rozbudowywać go dopiero w przyszłości. Bez większych problemów możemy również w domu szkieletowym wymienić instalacje na nowocześniejsze.

Ostatnie realizacje

Zobacz wszystkie